Oddíl

Členem Klubu horolezců Olomouc se může stát každý, kdo splní podmínky pro vstup. Nezáleží na věku, vyznání, barvě pleti nebo pohlaví. Musí jenom něco málo vědět o navazování, jištění, sebejištění, zbudování štandu, lezení na prvním konci, sebezáchraně, záchraně spolulezce ve stěně, počasí, pohybu v horách, něco základů ze zdravovědy… Je toho trošku delší seznam. A ze všeho bude případný adept vyzkoušen instruktory ČHS (Českého horolezeckého svazu) z našeho oddílu. Při přihlášení je každému nováčkovi přidělen osobní instruktor, který má nováčka na starosti a vše mu vysvětlí jak teoreticky tak prakticky. Po zdárném přezkoušení jiným instruktorem a po zaplacení příspěvku pro oddíl a příspěvku ČHS se nováček stává členem Klubu horolezců Olomouc a zároveň členem ČHS. Je jasné, že celý tento postup nejde absolvovat během jednoho týdne. Některé věci je potřeba prakticky opakovat a zažít při lezení, takže celý cyklus od přihlášení po obdržení průkazky většinou trvá kolem půl roku. A finančně to bude obnášet 3.000,- Kč. Z toho je 300,- Kč oddílový příspěvek, 300,- Kč příspěvek ČHS, 100,- Kč poplatky za papírování a 2.300,- Kč příspěvek pro instruktora, který se vám věnuje na úkor svého vlastního lezení. Tímto nikoho nechceme odradit od lezení. Jenom máme pocit, že je stále více úrazů na skalách jen proto, že dotyčný neměl základní výcvik. A o horách už raději vůbec nemluvíme.

Jestli chcete začít s horolezectvím, máte několik možností jak na to. Začněte lézt na cvičné stěně nebo bouldrovce. Není nic jednoduššího, než přijít na stěnu nebo bouldrovku a zkusit to. Pokud budete chtít dohled našeho instruktora, kontaktujte ho a domluvte si s ním termín. Pro zvládnutí základních věcí pro lezení na stěně stačí jeden večer a 250,- Kč na osobu (v tom je vstup na stěnu, půjčovné potřebného materiálu a volný čas instruktora). Tam zjistíte, jestli se Vám lezení líbí a jestli chcete něco víc než tělocvičnu. Pokud chcete na skály, tak dělá náš oddíl jednou až dvakrát ročně víkendové lezení na cvičných skalách, které je i pro úplné začátečníky. To stojí kolem 500,- Kč, záleží na tom, kde se koná. Pokud se Vám zalíbí tohle lezení venku na skalách a na nic vyššího a většího nechcete, stačí absolvovat horoškolu, kterou jednou ročně pořádáme. Tam se naučíte všechno potřebné k tomu, abyste se mohli bezpečně pohybovat a lézt na cvičných skalách sami.

No a pokud máte zájem o lezení ve vyšších stěnách a horách jako třeba Tatry nebo Alpy, nebo o lezení v zimě či v ledu, nezbývá než se stát členem Klubu horolezců Olomouc a tím si zajistit svého instruktora, který s Vámi absolvuje potřebný výcvik.